مقالات

کاربرد سود پرک

از بزرگترین مصارف سود سوزآور در صنایع خمیر سلولزی و کاغذسازی است که در فرآیندهای خمیرسازی و سفید کردن و رنگ زدائی و جوهرزدائی از کاغذهای ضایعاتی و همچنین در تصفیه آب استفاده می‌شود.

موارد استفاده از سود پرک :

 • تولید مواد شیمیایی: در صنایع شیمیایی حدود 40 درصد از سود کاستیک تولیدی به‌عنوان یک ماده اولیه و پایه برای تولید بسیاری از مواد شیمیایی مصرف می‌شود.
 • محصولات شوینده و ضد عفونی کننده :  سود کاستیک برای تولید صابون و مواد شوینده مختلف با کاربردهای گوناگون خانگی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. محلول های سفیدکننده کلری (سفید کننده‌های حاوی کلر مانند سدیم هیپوکلرید یا همان آب ژاول) از ترکیب کلر و محلول سود کاستیک حاصل می شود. محلول های لوله بازکنی که حاوی سود سوز آور هستند، با تبدیل چربی‌ها و مواد روغنی که پتانسیل انسداد لوله‌ها و مسیرهای آب و فاضلاب را دارند، به مواد صابونی محلول در آب، از انسداد لوله‌ها جلوگیری می‌کنند.
 • پزشکی و داروسازی: سود پرک در تولید بسیاری از مواد دارویی و پزشکی از مسکن‌های ساده مانند آسپرین گرفته تا مواد ضد انعقاد که می‌تواند از انعقاد خون جلوگیری کند و در داروهای ضد تصلب شرایین کاربرد دارد ا،ستفاده می شود.
 • خمیرکاغذ و تولید کاغذ: خمیرکاغذ تولیدشده با روش سولفات و سولفیت از طریق حذف ترکیبات لیگنین با استفاده از واحدهای چندگانه استخراج توسط سود مایع، خالص سازی می‌شوند. همچنین در برخی از کارخانه‌هایی که از فرایند کرافت برای تولید کاغذ استفاده می‌کنند، از سود مایع استفاده می‌شود. علاوه بر مصارف عنوان شده برای سود پرک، در صنعت کاغذ سازی این ماده شیمیایی به‌منظور حذف اولیه جوهر از کاغذهای بازیافتی کاربرد دارد.
 • سلفون و ابریشم مصنوعی: تولید الیاف با استفاده از فرآیند ویسکوز (Viscose process) در دو مرحله اصلی نیاز به سود پرک دارد. سلولز به منظور افزایش استحکام و براقی و در نتیجه تولید سلولز قلیایی توسط سود مایع مورد فراوری قرار می‌گیرد، پس از آن سلولز به دست آمده برای تولید ماده ویسکوز که برای اکسترود کردن الیاف ابریشم مصنوعی و فیلم‌های سلفون مصرف می‌شود در سود پرک مایع رقیق حل می‌شود.
 • استخراج آلومینیوم: کاربرد سود کاستیک در صنعت آلومینیوم سازی برای حل کردن سنگ معدن بوکسیت که ماده اولیه تولید آلومینیوم است و رسوب گذاری آلومینا استفاده می‌شود. همچنین سود کاستیک به‌منظور براق‌کننده شیمیایی محصولات آلومینیومی مورد مصرف است.
 • صابون‌سازی: سود کاستیک چربی‌ها را به صابون‌های سدیمی محلول در آب تبدیل می‌کنند (فرایند صابون سازی)
 • پارچه: در این صنعت از سود پرک به‌منظور تمیزکاری، سفید کردن و افزایش براقی و استحکام پارچه استفاده می‌شود.
 • تولید نفت و صنعت پالایش: سود کاستیک به عنوان جاذب کربن دی اکسید در برش‌های سبک و به عنوان جاذب سولفیدها در خالص سازی برش‌های مختلف نفتی استفاده می‌شود. همچنین سود سوزآور به همراه کلر برای فرایند شیرین سازی هیپوکلریتی که فرایندی برای حذف ترکیبات مختلف گوگردی است کاربرد دارد.
 • استفاده به‌جای سودا اش (Soda Ash): سود پرک به عنوان جایگزین برای سودا اش در بسیاری از کاربردها در صنایع شیشه‌سازی، کاغذسازی، خمیرکاغذ، فسفات و سیلیکات کاربرد دارد.
 • تولید مواد غذایی : سدیم هیدروکسید در تولید و فراوری چندین ماده غذایی استفاده می شود. مانند استفاده از سود کاستیک در به عمل آوری زیتون و یا در فرآیند تولید نوعی چوب شور برای ایجاد خاصیت تردی. از سود پرک برای جدا کردن پوست سیب زمینی ، گوجه فرنگی و سایر میوه ها برای کنسرو سازی استفاده می شود. همچنین از سود سوز آور برای جلوگیری از رشد باکتری ها و کپک ها در برخی مواد غذایی و جلوگیری از فساد آن ها استفاده می شود.
 • تصفیه آب و فاضلاب : در تصفیه خانه های آب و فاضلاب ، از سود پرک برای کنترل میزان اسیدیته آب و کمک برای حذف فلزات سنگین از آب استفاده می شود. همچنین سود کاستیک در تهیه سدیم هیپوکلرید (آب ژاول) که یک ماده ضد عفونی کننده است، استفاده می گردد.
 • انرژی :  از سود کاستیک در تولید سلول های سوختی استفاده می شود. در ساخت رزین های اپوکسی (Epoxy resins) که در توربین‌ها بادی مورد استفاده قرار می گیرد، از سود پرک استفاده می شود.
 • سوخت‌های تجدید پذیر: سود پرک برای تنظیم pH و تولید سدیم متیلات در فرآیند تولید بیواتانول و بیودیزل کاربرد دارد
بیشتر بخوانید   بسته بندی سودپرک:برای صادرات سودپرک از بسته بندی هایی استفاده می گردد؟

برای سفارش این محصول با قیمتی رقابتی و کیفتی مطلوب روی سفارش سود پرک کلیک کنید.

فرآیند تولید کاستیک سودا یا سود سوزآور یا هیدروکسید سدیم

تقریباَ همه سودسوزآور تولید شده از فرآیند الکترولیز محلول آب نمک حاصل می‌شود که در آن یکی از سه سلول جیوه، دیافراگم و غشاء مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این فرآیند به ازاء هر تن کلر، ۲۵/۲ تن سودسوزآور تولید می‌شود.

ماده خام اولیه در این فرآیند همان نمک معمولی است که معمولاً به صورت رسوبات زیرزمینی است که به کمک پمپ‌‌های فشار قوی آب به سطح زمین آورده شده است.

در روش‌‌های رایج، الکترولیز به کمک فرآیندهای سلول آمالگام جیوه یا دیافراگم صورت می‌گیرد ولی سلول غشائی تبادل یون از نقطه نظر اقتصادی و زیست محیطی در حال گسترش است. در آمریکا رایج‌ترین روش تولید سلول دیافراگمی است در حالیکه سلول‌‌های جیوه و غشائی در اروپا رایج‌تر است. از سال ۲۰۱۰ با توجه به فشارهای زیست محیطی بر روی روش قدیمی سلول جیوه این روش مردود اعلام شده است.

در سلول جیوه، سدیم و کلر به ترتیب به آمالگام سدیم جیوه و یون‌‌های کلرید تبدیل می‌شود. سپس آمالگام با آب واکنش می‌دهد و تبدیل به گاز هیدروژن و محلول هیدروکسیدسدیم می شود.

در سلول دیاگرام که عمدتاً از آزبست ساخته می‌شود، جریان آب نمک از سمت آند به کاتد جاری می‌شود ولی در فضای جداگانه از یکدیگر جدا می‌شوند. وقتی یون‌‌های هیدروژن جدا می‌شوند یون‌‌های هیدروکسید به همراه یون‌‌های سدیم در محلول آبی در اطراف کاتد جمع می‌شوند و تولید هیدروکسید سدیم می‌کنند. از مهاجرت معکوس یون هیدروکسید از کاتد به آند به کمک جریان مایع از یک بخش به بخش دیگر جلوگیری به عمل می‌آید. کلر تشکیل شده در آند از طریق آب نمک در فضای ایجاد شده توسط پوشش سلول‌‌‌ها بالا می‌رود.

بیشتر بخوانید   سود پرک چیست؟

در فرآیند غشایی، غشای تبادل یون به عنوان سدی در برابر همه جریانات مایع وگاز عمل می‌کند و تنها عبور یون‌‌های سدیم را بین بخش‌‌‌ها میسر می‌سازد. یون‌‌های سدیم به شکل هیدراته از محلول هیدروکسید سدیم در کاتد عبور می‌کنند. در کاتد هیدروژن و در آند گاز کلر رها می شود. غشا در واقع کوپلیمری از تترافلوئورواتیلن و یا مونومر فلور داده شده مشابه با آن است.

ویکی پدیا

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Select your currency
IRR ریال ایران
×